PILNE:

krzyż

Sylwester Padjas

hm Sylwester Padjas nie żyje

Zmarł 15 listopada 2016r , miał 84 lata. Całe życie związany był z harcerstwem białogońskim. W 1939 roku był zuchem w gromadzie prowadzonej przez Natalię Machałową. Później jako rodzic i pracownik Przedsiębiorstwa Geologicznego wspierał działalność Druhny Natalii a szczególnie budowę Domu Harcerza i wyjazdy Szczepu na obozy nad Wigry. Prowadził Pocztę Harcerską nr 139 KielceIII - Białogon. Przez kilka kadencji był członkiem i Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Hufca Kielce-miasto. Bardzo mocno związany z działalnością Domu Harcerza im. Natalii Machałowej w Kielcach - Białogonie oraz z Kręgiem Instruktorów Seniorów "Łysica-Jodła" działającym w kieleckim hufcu ZHP.

film archiwalny z działaności Domu Harcerza w Białogonie 501 MB.avi

film archiwalny z działaności Domu Harcerza w Białogonie 501 MB.avi ( autor zdjęć filmowych dh. J. Żurowski). Kliknij zdjęcie-pobierz/otwórz film

film archiwalny z działaności Domu Harcerza w Białogonie 729 MB.avi

film archiwalny z obozu nad Wigrami Szczepu Domu Harcerza w Kielcach- Białogonie 729 MB.avi( autor zdjęć filmowych dh. J. Żurowski). Kliknij zdjęcie-pobierz/otwórz film

Tradycje staszicowskie w działalności wychowawczej środowiska harcerskiego w BiałogoniePobierz plik1.pdf

Tradycje staszicowskie w działalności wychowawczej środowiska harcerskiego w Białogonie. Kliknij lilijkę-pobierz artykuł.pdf

afisz

Czuwaj!

Druhny i Druhowie, piszę do Was z prośbą o pomoc w Wielkiej Grze!

Proszę o Wasze głosy codziennie, przez cały październik, ponieważ...

Decyzją Jury VII edycji Konkursu "Książka Historyczna Roku" o nagrodę im. Oskara Haleckiego moja praca "Niezależni kombatanci w PRL" znalazła się w dziesiątce najlepszych książek naukowych poświęconych dziejom Polski i Polaków w XX wieku.

Od 1 do 31 października będą Państwo mogli CODZIENNIE oddawać swoje głosy (TYLKO 1 DZIENNIE) na wybrane tytuły za pośrednictwem strony:

Książka, która uzyska największą liczbę głosów (każdy może oddać nawet 31 głosów!), otrzyma specjalną nagrodę na podstawie głosowania Czytelników. Nagrody zostaną rozlosowane także wśród głosujących.

Dlatego zwracam się z prośbą o oddawanie głosów w kategorii książek naukowych na książkę:

Marek Jedynak, Niezależni kombatanci w PRL
Wydawnictwo BARBARA, Instytut Pamięci Narodowej

Już dzisiaj dziękuję za poświęcony czas i Państwa głosy oddane na moją pracę. Niech to będzie nie tylko wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim uhonorowanie kilkudziesięcioletniej aktywności kombatantów ze Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”, o których pisałem.

Czuj duch!
hm. Marek Jedynak
zastępca komendanta Hufca Końskie
członek Kapituły Harcerskiego Znaku Spadochronowego GK ZHP

Witam!

Od ponad 20 lat interesuje się zabytkowymi motocyklami, zbieram też literaturę związaną z techniką motoryzacyjną. 5 lat temu stałem się posiadaczem pięknej SHL z 1949 roku wtedy zacząłem sie interesować losami ludzi którzy budowali motocykle. Wcześniej interesowały mnie wyłącznie aspekty techniczne.

Ku mojemu zaskoczeniu okazało się że po najwybitniejszych konstruktorach zostało ledwie kilka wzmianek w starej prasie, książkach i znikome ślady w internecie .

Niedawno na aukcji internetowej zakupiłem książkę Adama Tuszyńskiego z 1947 roku. W książce tej znalazłem dedykację która bardzo mnie zaciekawiła ( w załączeniu skan) niestety nie mogę odczytać nazwiska obdarowanego.

Druhowi Adamowi ????????????
z drużyny lotniczej w Kielcach
jako zadatek na motocykl
szybowiec aeroplan
Autor A Tuszyński

W internecie nie znalazłem odpowiedzi na nurtującą mnie zagadkę . Znalazłem jednak adres Domu Harcerza na stronie którego zamieszczona jest "ściana " zasłużonych pomyślałem ,że dla ludzi dbających o swoją historię skan tego dokumentu będzie również ciekawostką. Trudno powiedzieć czy obaj panowie spotkali się w Kielcach? Czy A Tuszyński był harcerzem? Czy druch Adam był z Kielc? Może spotkali sie wcześniej niż 1947 np przy budowie aeroklubu? Okoliczności obdarowania kogoś książką mogą być bardzo różne. Ale może dzięki Państwu Druh Adam wyłoni sie z mroków historii?

Pozdrawiam!

Sebastian Piosik

Jeżeli ktoś mógłby w tej sprawie pomóc to prosimy o informację na nasz email: dhkielce@ dhkielce.zhp.pl

POCZTA HARCERSKA 139 - KLIKNIJ

29 rocznica śmierci dh Natalii

29 rocznica śmierci Natalii Machałowej - pamiętaliśmy!

film o natalii Machałowej link do fimu - kliknij

Witam wszystkich serdecznie!

W załączniku przesyłam logo stulecia Poczt Harcerskich do wykorzystania przez wszystkie poczty.

Moja poczta będzie je umieszczać przez cały 2014 rok na wszystkich swoich wydawnictwach. Np. z tyłu koperty, czy wkomponowane we właściwą grafikę danego wydawnictwa. Zachęcam wszystkich do podobnego wykorzystania.

Pozdrawiam serdecznie harcerskim i pocztowym -CZUWAJ!

Z błękitnym niebem!
"Dziadek Wiechu"
czyli Naczelnik PH 136 - Krotoszyn
hm. Wiesław Grobelny HR