HARCERSKA
ORKIESTRA DĘTA

Naszywka  Harcerskiej Orkiestry Dętej Harcerska Orkiestra Dęta powstała w czerwcu 1998 roku. Inspiracją do jej stworzenia było pozyskanie instrumentów po zlikwidowanej orkiestrze Kieleckiej Fabryki Pomp „BIAŁOGON”. Radość z uzyskanych instrumentów trwała bardzo krótko. Po dokonaniu przeglądu przez fachowców do naprawy i dalszej eksploatacji nadawało się tylko kilka reszta to złom do dekoracji. Decyzji nie cofnięto. Propozycję wdrażano w życie. Nauka gry na pierwszych trąbkach rozpoczęła się już w czerwcu. Na jesień doszli saksofoniści. Wiosną 1999 roku już 15 osób rozpoczęło próby do pierwszego występu podczas uroczystości związanych z obchodami 30-lecia Domu Harcerza. W pięcioletnim okresie działalności orkiestra występowała na 42 uroczystościach, uczestniczyła w 20 warsztatach artystycznych, zorganizowała 4 obozy pod namiotami, reprezentowała Hufiec Kielce w Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w latach 2001, 2002, 2003.

W czerwcu 2004 roku obchodziła szóstą rocznicę swoich urodzin. Dziewczęta i chłopcy w wieku 11-15 lat uczą się grać od podstaw pod okiem doświadczonych muzyków. Orkiestra posiada komplet własnych instrumentów na 40 osobowy skład i bogaty repertuar, którym uświetnia uroczystości patriotyczne oraz wiele imprez szkolnych, turystycznych i sportowych. W roku 2000 orkiestra została zarejestrowana w Hufcu ZHP Kielce jako 77 Kielecka Drużyna Harcerska. Drużynowym jest hm Stanisław Kruk.

W orkiestrze zawsze znajdzie się miejsce dla dzieci, które chcą pobierać naukę gry na instrumencie dętym oraz uczestniczyć w życiu harcerskim.

Zajęcia prowadzą:

Kapelmistrz - Jan Tokarz, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej
          Instruktor - Michał Leśnik - saksofon, klarnet
          Instruktor - Grzegorz Maliniak - dęte blaszane i perkusyjne

Lirka

Lirka z lilijką srebrną

Lirka to odznaka, którą członkowie Harcerskiej Orkiestry Dętej zdobywają jako kolejne stopnie świadczące o wypracowanych przez siebie umiejętnościach.

Występuje w trzech rodzajach:

1. Lirka bez lilijki,
2. Lirka z lilijką srebrną,
3. Lirka z lilijką złotą.