Maria Jelińska

(1931 – 2016)

Maria Jelińska, dla uczniów - Marysieńka, Uczyła fizyki w latach 1960-1993. Jako instruktor ZHP związana była z Błękitnym Szczepem Dzieci Gór działającym w I liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Jednak przede wszystkim opiekowała się szkolnym życiem artystycznym stając się dobrym duchem wielu inicjatyw. Kabarety Kazik, Bagaż I , Bagaż II, zespół muzyczny KASK pod jej skrzydłami odnosiły w latach 70-tych sukcesy na forum Kielc. Bagaż i KASK zdobywały „Złote Jodły” na Ogólnopolskich Harcerskich Festiwalach Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach. Niezawodna jako koleżanka-nauczyciel i jako przyjaciel uczniów i absolwentów. Nazwiska Andrzeja Michty, Hanny Treter, Sławomira Rogowskiego, Jarosława Jagiełły mówią za siebie.

Obecny szef Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 ppLeg Zbigniew Kowalski [ hm] to także wychowanek Kabaretu Bagażnik , Bagaż-2 prowadzonych przez druhnę Jelińską.

Druhna Maria Jelińska urodziła się 13 września 1931 r., zmarła 2 maja 2016

Wywiad z kabaretem Bagaż po harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach “1975 r.

harcmistrz Zbigniew Kowalski

Bliskich, przyjaciół, znajomych dh Marii Jelińskiej zapraszamy do uzupełnienie materiału o niej - email: dhkielce@dhkielce.zhp.pl lub nietylkoja@onet.eu